JUHKIRI: valimistel loeb iga viimsilase hääl

Tänavusteks kohalikeks valimisteks on Viimsis registreerunud 2 valimisliitu, 6 erakonda ja 1 üksikkandidaat.

Valimisteni on jäänud pisut enam kui kolm nädalat ning üldine pilt hakkab juba selginema. Ilmselt on seekordsetel valimistel kõige suuremaks kaotajaks Reformierakond. Pikalt Viimsis võimul püsinud seltskond pole suutnud täita oma eelmisi valimislubadusi (tegemata on Tammede park, ekspressbussid Tallinna ei sõida, Artiumi ehitus on jäänud venima ja läinud pea poole kallimaks, suurenenud on valla võlakoormus ning juhtimiskulud, lahendamata on Viimsi vee probleemid, jätkuvalt ollakse orienteeritud Viimsit ülerahvastavale kinnisvaraarendusele jpm). Samuti on seekord Reformierakonnal selge liidrikriis – pole tugevat esinumbrit ning ka partei niiditõmbaja Märt Vooglaid on end mässinud mitmetesse skandaalsetesse ettevõtmistesse. Tagatipuks on langustrendis ka refide üleriiklik toetusreiting

Võimuliitu kuuluv Keskerakond on alustanud populistlikku valimiskampaaniat, milles muuhulgas lubatakse ka näiteks tasuta ühistransporti. Nende lubaduste andjaks on eelmistel valimistel veel sotsiaaldemokraatide ridades toimetanud Annika Vaikla ja Raimo Tann. Keskerakond on Viimsis olnud Reformierakonnale kuulekas partner ning võimul püsimise nimel on nad ilmselt ka edapidi valmis jätkama koalitsioonis Reformierakonnaga.

Kaotusele on vastu astumas ka Isamaa, kelle juhtpoliitikud eesotsas Jan Treiga on näidanud Viimsis sädelevat põhimõttelagedust. Näiteks algatasid nad 2018. aasta suvel petitsiooni raamatukogule oma maja ehitamiseks. Kuid juba sama aasta lõpuks hääletasid volikogus hoopiski raamatukogu 10 + 5 aastaks üüripinnale viimise poolt. Isamaa stammtoetajate hääled saab tänavu ilmselt eeskätt EKRE, kes seekord on välja pannud palju naisi ning viljeleb Kogukondade Viimsiga sarnast retoorikat.

Opositsiooni poolelt ongi end kõige koostöövõimelisema näidanud Rannarahva ja Kogukondade Liit ehk ametliku nimetusega valimisliit Kogukondade Viimsi. Kahe valimisliidu koostöös on sündinud väga põhjalik programm ning kokku panudud tugevatest tegijatest valimisnimekiri. Kogukondade Viimsi esindajatel volikogus Ants Ermil ja Ivo Rullil poliitilikas tegutsemise kogemusi üle kolme aastakümne. Nendega on nüüdseks volikogus liitunud ka Raivo Kaare ja Oliver Liidemann. Sellel liidul on head oskused ning tugev tahe luua Viimsi väärtusi kaitsev uus koalitsioon.

Võimalikku uude koalitsiooni hakkaksid loodetavasti kuuluma ka Eesti 200 ja valimisliidu Vali Viimsi esindajad. Uute tulijatena on aga nende endi aktiivsusest ja kampaaniategemisest sõltuv, kui palju neil õnnestub kohti volikogus saada.

Kokkuvõtteks kujunevad tänavused kohalikud valimised Viimsi arengu seisukohalt määravateks. Kui võimule õnnestub püsima jääda Reformierakonna, Keskerakonna ja mõne nende satelliidi moodustatavalt koalitsioonil, kujuneb Viimsist lähikümnenditel city.

Kui Viimsi juhtimises aga toimub põhimõtteline muutus ning luuakse uus koalitsioon, õnnestub kaitsta olemasolevaid metsi ja randu. Ning senisest hoopis enam panustada inimsõbralikku avaliku ruumi kujundamisse.

Sinu hääl otsustab, hea viimsilane!

Viimsi Uudised

Jaga: