JUHTKIRI: Viimsi veekriis on Reformierakonna nägu

Tänavuse veekriisi esimene laine on sedapuhku tekkinud juba enne suve algust.

Reformierakonna Viimsi rakukese retoorika on viimasel kümnendil olnud, et valda tuleb meelitada üha rohkem maksumaksjaid. Selle mullijutu varjus on võimaldatud võimupartei semudel ehitada hoogsalt ridaelamuid ning käivitada sadade üksikeramutega arendusprojekte. Asjaolule, et Viimsi põhjavee varud olid juba aastaid tagasi kriitilise piiri lähedal, on refid vaadanud pikalt ja teadlikult läbi sõrmede.

Eriti küüniline on vallavõimu esindajate poolt nende maja- ja aiaomanike süüdistamine, kes põuasel perioodil püüavad säästa oma raske töö ning märkimisväärse kuluga rajatud koduaedu kõrbemast. Nemad on ju needsamad maksumaksjad, kelle arvelt vallavõimu esindajad muuhulgas eraldavad iseendale kopsakaid palku, esindustasusid ja hüvitisi. Ja neile inimestele on Viimsisse kodu rajamisel needsamad Reformierakonna poliitikud kinnitanud, et nad on siia väga oodatud. Mõistagi on uued viimsilased saanud vallaametnikelt enne kodu ja aia rajamist kõik kinnitused, et vajalik vesi ja muud elutähtsad teenused on neile tagatud.

Reformierakond ja tema satelliidid võimuliidus (hetkel Eesti 200, sotsid ja Isamaa) on jätnud lisaks elanikkonna kasvu piiramisele õigeaegselt tegemata investeeringud ühendustesse, mis võimaldaksid osta rohkem vett naaberomavalitsustelt, eeskätt Tallinna linnalt. Maardu linn Viimsile vett ei müü, neil endalgi napib. Tallinnalt on pinnavett ostetud ja ostetakse ilmselt edaspidigi, ent ka pealinnas võib teatud tingimustel tekkida veepuudus. Vallavanem Illar Lemetti (Reformierakond) naudib Eesti omavalitsusjuhtide seas silmatorkavalt kõrget  palka ja esindustasu, aga viimsilastele pakub see Raasiku vallas elav mees vastu väga keskpärast haldusjuhtimist.

Vale on ka refide & Co retoorika, et nüüd on poliitika muutunud. Möödunud aasta lõpus surus Viimsi võimuliit läbi ehitusloa detailplaneeringule, mille  alusel kerkivad peagi Haabneeme ranna lähialale korterelamud. Teemat vedas aktiivselt Alar Mik (Reformierakond), volikogus tõstsid käe selle kvartali kerkimise seadustamiseks nii Siim Kallas (Reformierakond), Lauri Hussar (Eesti 200), Jan Trei (Isamaa) kui Antoon van Rens (Vali Viimsi/sotsid). Nende kortermajade ehitamist oleks saanud õiguslikult igati korrektselt peatada, kuid millegipärast Viimsi võimuliit seda ei soovinud. Lisaks veele on antud majade tuleku juures ilmselge probleem ka koormuse kasv muule avalikule taristule (transport, lasteaia- ja koolikohad jms).

Tänases veekriisis, mis kardetavalt on alles suurte murede algus, saavad otseselt või kaudselt kannatada teiste hulgas ka Reformierakonna püsivalijad. Loodetavasti oskavad nad toimuvast teha omad järeldused.

Tunnuspilt: pexels.com

Loe samal teemal:

Ivo Rull: Viimsi vesi ja Viimsi Vesi”

Kui lugu meeldis, siis palun toeta sõltumatut kogukonnaportaali ning ANNETA.

Viimsi Uudised

Jaga: