Mida teha lemmikloomadega ilutulestike paugutamise ajal?

Loomaarst Gerlin Järvela annab nõu, kuidas aastavahetuse perioodil hoida maksimaalselt oma lemmikuid taevasse lastavate rakettide tekitatava stressi eest.

 

Pühad on jälle käes ja isegi kui see on terves aastas üks toredamaid aegu, siis väga paljude loomaomanike jaoks on see aeg täis stressi ja hirmu. Paugud ja muud valjud helid, mis on inimese jaoks igapäevased, võivad aga meie osadele pereliikmetele tunduda maailma lõpuna. Kui sinu lemmik käitud teistmoodi äikesetormi ajal või peidab end paanikas voodi alla igal aastavahetusel, siis siin on mõned nipid, mis võivad aidata pühade aega lihtsamalt üle elada.

PetCity Rannamõisa 24/7 loomakliiniku arst Gerlin Järvela soovitab uusaasta paugutamise ajal püsida oma lemmikuga toas, et hoida ära tema emotsionaalset traumat.

Järvela sõnul on paljud loomad ilutulestikust häiritud ja seetõttu ärevil, mõni võib seda lausa hirmsasti karta. “Kindlasti ei tasu loomaga minna õue rakette nautima, sest halvimal juhul võib ta suure ehmatuse peale põgeneda, endale haiget teha või saada väga tugeva emotsionaalse trauma,” rääkis ta.

Järvela soovitab püsida loomaga kõige vaiksemas toas, jäädes ise rahulikuks, sest nii sisendad lemmikulegi turvatunnet. Loo talle turvaline ja rahulik keskkond. Võid panna ka muusika või televiisori veidi valjemini mängima, ignoreerides väljas toimuvat, sest loom tajub inimese emotsiooni väga hästi.

Kindlasti ei tohi panna looma üksi kuhugi väiksemasse ruumi kinni: see võib süvendada ärevust. Pigem peab tal olema võimalus varjuda kuhugi turvalisse kohta.

Järvela sõnul pole lemmikut väga võimalik ilutulestikuga harjutada, pigem peaks sellega arvestama ja looma talle turvalise keskkonna. “Enamasti ei ole nii, et harjutame ja küll lõpuks talub,” ütles ta. Tegelikult võib koer saada sellest mõnest korrast juba korraliku trauma ja olukord on veel hullem.

“Ja nagu me teame, siis loom kuuleb inimestest märksa paremini, seega võivad valjud ja järsud helid mõjuda talle kordades hullemini ning ilutulestikule väga lähedale olles võib see kahjustada isegi tema kuulmist,” rääkis Järvela.

Mõistlik oleks teha õhtune jalutuskäik varakult ära. “Aga nagu me teame, siis ei lasta ilutulestikku ainult ühel õhtul ja seega ei saa iga kord minna varem  jalutama,” ütles Järvela. Vajaduselt tuleks suhelda loomaarstiga, kes soovitab selleks ajaks loomale rahustavaid vahendeid, et see aeg võimalikult kergelt mööduks.

Olulised tegevused ja tähelepanekud, mida silmas pidada seoses ilutulestike paugutamiste ajal lemmikutega silmas pidada

  1. Kontrolli, kas loom on kiibitud ja registreeritud. Veendu, et kiibil registreeritud kontaktandmed on õiged.
  2. Lemmikloomade register: Eestis toimivad kaks registrit – LLR ja Lemmikloomaregister. Kontrolli, millise registriga on liitunud su omavalitsus ja registreeri loom vastavalt.
  3. Loo lemmikule turvaline koht, näiteks tuba või tema puur, kus ta saab paugutamise ajal peitu pugeda. Võid panna ka muusika või televiisori veidi valjemini mängima, ignoreerides väljas toimuvat, sest loom tajub inimese emotsiooni väga hästi.
  4. Jalutage koertega enne pimedat: Tee koertega jalutuskäik enne pimedust, et vältida stressirohkeid olukordi. Hoia koerad rihmas ja kutsu kassid tuppa enne pimeda saabumist.
  5. Pakkuge tegevust: Hoidke loomade tähelepanu tegevusega, näiteks mängude või nuuskimismattide abil. Proovi erinevaid võimalusi, et leida, mis su lemmikule kõige paremini sobib.
  6. Ole looma jaoks olemas: Paugutamise ajal ole oma lemmiku lähedal, paku talle tuge. Loom saab selles stressi olukorras aru, et sinu läheduses on tal turvaline.
  7. Ravimid ja toit: Rahustava toiduga tuleb tavaliselt alustada vähemalt kuu või kaks varem ning need ei toimi iga looma puhul. Kuna iga looma toitainete vajadus on erinev, siis tuleks enne sellise toidu või toidulisandi andmist konsulteerida kindlasti oma loomaarstiga.

Arvesta, et iga loom on individuaalne, seega konsulteeri alati oma loomaarstiga, et leida parim lahendus just sinu lemmikule. Parim asi, mis sa oma looma jaoks sellel hetkel teha saad, on lihtsalt olemas olla. Kui sa ise ei saa looma juures olla, siis võiks tema juures olla keegi teine pereliige, keda ta usaldab.

Viimsi Uudised

Jaga: