“Pealtnägija” ajakirjanikud tõrjusid edukalt vaigistushagi

Ajakirjanik Külli-Riin Tigasson on 22. mai Eesti Ekspressis avaldanud loo „Kärmas, Pihl ja „Pealtnägija“ said üliolulise kohtuvõidu. Kärmas: „Ajakirjanikul peab olema paks nahk ja lühike mälu“.

Kuna ka Viimsi Uudiste suhtes on esitatud mitmeid vaigistushagisid, tsiteerime lugu lubatud mahus:

“Vaigistushagi eesmärk on ajakirjanikku hirmutada või vaigistada. Nagu on toonud välja tänavu BFMis selleteemalise lõputöö kirjutanud Helen Truuverk, saavad vaigistuskaebusi lubada endale eelkõige varakad isikud, kellega võrreldes on ajakirjanikud ebavõrdses positsioonis. Aga just poliitilise ja majandusliku võimu esindajate kriitiline jälgimine on ajakirjanduse üks põhiülesandeid.

Mihkel Kärmase ja Anna Pihli kohtusaaga sai alguse 2018. aastal, kui nad tegid „Pealtnägijasse“ lood „Soome sotsiaalmiljonid kadusid Eestis“ ja „„Pealtnägija“ tungis Keskerakonna kontorimüügi telgitagustesse“. Lugu rääkis kahtlusest, kuidas Soome noorsoofondist – mis on loodud selleks, et pakkuda taskukohast eluaset Soome noortele – pumbati fiktiivsete arvete alusel ehitusfirmale märkimisväärsetes kogustes raha, millest sajad tuhanded jõudsid ringiga läbi varifirmade tagasi fondi juhtideni. Paljud väidetavalt fiktiivsetest arvetest esitasid Eestisse registreeritud ettevõtted, mis on seotud soome ärimehe Arto Autioga, kes toona elas Tallinnas, kuid nüüd seisab Europoli tagaotsitavate nimekirjas.

Kuu aega pärast lugude ilmumist lajatasid lugudes kajastatud konflikti osapooled – Soome ettevõtja Arto Kalevi Autio, investeerimisfirma Brave Capital OÜ ja Eesti ettevõtja Veljo Kuusk – Anna Pihli, Mihkel Kärmase ja Eesti Rahvusringhäälingu vastu kohtusse hagi, kus süüdistasid ajakirjanikke 18 ebaõige faktiväite esindamises ja mainet kahjustava kuvandi loomises.”

Täismahus saab Eesti Ekpressis ilmunud artiklit lugeda SIIT.

Tunnuspilt: freepik.com

Loe samal teemal:

SUUR LUGU: Nikolai Stelmachi vaigistushagi kujunes talle Pyrrhose võiduks”

IVO RULL: mis on SLAPP ehk vaigistushagi?”

Kohus lükkas tagasi Märt Vooglaidi katse sekkuda Viimsi Uudiste tegevusse”

Kui lugu meeldis, siis palun toeta sõltumatut kogukonnaportaali ning ANNETA.

Viimsi Uudised

Jaga: