Selgitused valla äriühingute kapitaliseerimise kohta

Viimsi vallavolikogu 11. juuni istungil andsid Kogukondade Viimsi esindajad Ants Erm, Tanel Ojang ja Ivo Rull üle arupärimise vallavanem Illar Lemettile (Reformierakond) seoses valla äriühingute kapitaliseerimiseks valitud meetodiga.

Meenutume arupärimise sissejuhatust:

“16. jaanuaril 2024 aastal kiitis volikogu koalitsioon heaks vallavalitsuse ettepanekud muuta AS Viimsi Vesi põhikirja muuhulgas eesmärgiga suurendada ettevõtte aktsiakapitali ning OÜ Viimsi Halduse põhikirja muuhulgas suurendada ettevõtte osakapitali.

Vastavalt volikogu otsusele sai Vallavalitsus volituse tõsta AS Viimsi Vee aktsiakapitali 3,3 miljoni euro võrra 1,5 miljonilt kuni 4,8 miljoni euroni ning OÜ Viimsi Halduse osakapitali tõsta ca 18 miljoni võrra 6,15 miljonilt kuni 24 miljoni euroni.

AS Viimsi Vee aktisakapitali suurendamise vajadust põhjendati volikogu otsuse dokumendis sõnastusega:

arvestades vajadust täiendavateks sissemakseteks valla huvides investeeringute tegemiseks tuleb muuta aktsiaseltsi põhikirja”

OÜ Viimsi Halduse osakapitali suurendamise vajadust põhjendati volikogu otsuse dokumendis sõnastusega:

„..ei ole vajaduse korral võimalik osakapitali täiendavate sissemaksetega enam suurendada…“

Seega mõlema ettevõtte puhul toimub aktsia ja/või omakapitali suurendamine sissemaksetega.

Volikogu istungil antud selgituste kohaselt on sissemaksete tegemine AS Viimsi Vee aktsiakapitali ja OÜ Viimsi Halduse osakapitali suurendamiseks vajalikud selleks, et teostada valla huvides tehtavaid investeeringuid.

Volikogu istungi 14.05.2024 päevakorra punkti 1 „Viimsi valla 2023. konsolideeritud majandusaasta aruande kinnitamine“ dokumentatsioonist on leitav info, et konsolideerimisgrupi ettevõtetel on varasemate perioodide jaotamata kasumit ca 27 miljonit eurot. AS Viimsi Vee majandusaasta-aruande alusel moodustab konsolideerimisgrupi ettevõtete jaotamata kasumist suure enamuse AS Viimsi Vesi jaotamata kasum.“

26. juunil saatis vallavanem arupärimise küsimustele järgnevad vastused.

Austatud volikogu liikmed

Esitan vastuse arupärimisele, mis on seotud valla äriühingute kapitaliseerimisega ja vastan teie küsimustele nende esitamise järjekorras.

Miks viiakse AS Viimsi Vee aktisakapitalis suurendamine läbi täiendavate sissemaksetega, kui ettevõttel on enam kui 20 miljonit varasemate perioodide jaotamata kasumit ning aktsiakapitali suurendamist oleks võimalik teostada ka fondiemissiooniga?

Aktsiakapitali suurendamine fondiemissiooniga ei kaasa ettevõttesse täiendavaid rahalisi vahendeid ega tekita lisa rahavoogu, mis on vajalik investeeringute tegemiseks. Seega on investeeringute tegemiseks vajalik aktsiakapitali suurendamine rahalise sissemakse kaudu, mis suurendab aktsiaseltsi kapitaliseeritust ja likviidsust.

Miks ei viida OÜ Viimsi Halduse osakapitali suurendamist läbi fondiemissiooniga?

Investeeringu eest tasumiseks on vaja likviidsust, seetõttu ei sobi fondiemissioon. Osakapitali suurendamisel tehakse konkreetne sissemakse, fondiemissiooni korral suurendatakse omakapitali ilma sissemakseid tegemata.

Miks ei anta AS Viimsi Veele või OÜ Viimsi Haldusele laenu valla jaoks vajalike investeeringute tegemiseks nagu seda anti 100 000 euro ulatuses OÜ Viimsi Haldusele Randvere kooli ehitustööde lõpetamiseks 12.09.2023 toimunud volikogu istungil päevakorra punktis 2? Laen oleks selgem ja läbinähtavam ning laekuks ka valla eelarvesse tagasi.

Valla äriühingute tegevusi finantseeritakse erinevalt, vastavalt investeeringuobjektile. Kui näiteks valla tellimusel tehakse suurinvesteering (näiteks haridusasutus), siis võidakse see lahendada laenu baasil. Kui aga viikase ellu ühisinvesteeringut (nt tee rekonstrueerimine), siis pole kohane laenu andmine ega selle tagasimakse, kuna tegu ongi investeeringuga taristu rajamisse.

Kui suures summas on AS Viimsi Veele aktsiakapitali ja OÜ Viimsi Haldusele osakapitali sissemakseid tehtud ning milliste investeeringute kulude katteks?

2024. aastal on AS Viimsi vesi aktsiakapitali suurendatud 1 596 422 euro võrra, OÜ Viimsi Haldus puhul ei ole osakapitali kõnealusel ajavahemikul suurendatud. Tegevused on seotud taristu ehitamise ja teede taastamisega paralleelselt tee rekonstrueerimisega.

Tunnuspilt: freepik.com

Loe samal teemal:

Kogukondade Viimsis soovib vallavanemalt selgitusi vallaettevõtete aktsia- ja osakapitali suurendamise kohta”

Kui lugu meeldis, siis palun toeta sõltumatut kogukonnaportaali ning ANNETA.

Viimsi Uudised

Jaga: