Suurtükimürsk tappis Miidurannas 1937. aastal kolm karjapoissi

1937. aasta augustis juhtus Miiduranna rannakaitsepatarei nr. 7 maa-alal traagiline õnnetus, milles hukkus 3 ja raskelt viga sai 1 laps.

Neli patarei territooriumil mänginud karjapoissi leidsid  tsaariaegsest kuivaks jäänud kaevust 3-tollise (76 mm) suurtükimürsu. See oli arvatavasti jäänud sinna 1918. aasta veebruarist, kui Vene rannakaitseväelased patarei maha jätsid.

Järgnevalt otsustasid poisid leitud mürsuga pauku teha. Mürsku loobiti esmalt kividega, kuid oodatud tulemust ei saavutatud. Pärast seda toodi kodust naelatangid, millega asuti mürsku edasi kruttima ning mis selle tagajärjel lõpuks plahvatas. Kaks poissi said kohe surma, kolmas suri haiglas ning neljas sai raskeid vigastusi.

Plahvatas Esimese maailmasõja aegne gaasimürsk, mis sisaldas ipriiti ehk sinepigaasi. Seetõttu sai vigastada ka ühe poisi isa, kes hiljem sündmuspaigale tõttas ja haavata saanud poja koju viis.

Ipriit mürgitas veel ka plahvatuskohta puhastama saadetud sõdureid. Samuti haiglatöötjaid, kes kahele ellujäänud poisile abi andsid.

Antud sündmust  kajastas 6. augustil 1937  ajaleht Uus Eesti artiklis „ Sõjaaegne granaat laste käes. Neli karjast Viimsis plahvatuse ohvriks“.

Ranno Sõnum

Viimsi Uudised

Jaga: