Intervjuu ja videod: Aivar Merisalu räägib oma projektist Piirist Piirini

Viimsilane Aivar Merisalu alustas tänavu kevadel Viimsi poolsaare ranniku droonivideodega jäädvustamist.

Viimsi Uudised uuris Aivarilt, miks ja kuidas ta seda kõike teeb.

Mis põhjusel hakkasid tegema projekti Piirist Piirini?

Karantiini ajal oli vaja kodust välja minna, kogu aeg olla kodus olla on mentaalselt vastuvõetamatu. Mis kõige parem, kuna nüüd anti sulle vägisi aega, siis sai tegeleda mitte ratsionaalsete asjade vaid loomingulistega.

Millal alustasid ja millal kavatsed lõpetada?

Tegin 70% projektist 3 päevaga. Tehniliselt kestab üks aku lendamist 25 minutit. Ja kuna mul on varuks 3 akut, siis lennuaega on tublisti üle tunni. Arvestades, et drooni saab lennutada endast 1,5 km kaugusele, siis kolme akuga teeb ära ligi 8 km rannikut. Hetkel on tegemata Rohuneeme, Kelvingi ja Leppneeme. Tulenevalt päikese kaarest saab Vimsis droonivideosid teha ainult hommikuti, aga mulle meeldib magada. Arvan, et teen projekti lõpuni ajal, kui lehed langenud. Siis on kinnistuid paremini näha, hetkel oleks kõik üks roheline puhmas.

Kui palju aega ühe videoklipi tegemine ja YouTube’i ülespanek aega võtab?

Esimese klipiga läks päris kaua, ligi 2 tundi.  Pidin tutvuma võimalustega kuidas panna kaardil punane täpp liikuma koos pildiga. Teised juba mitte rohkem kui 15 minutit. Ah jaa, muusikat pidin ka otsima. Tänapäeval on autorikaitseõigused nii arendatud, et ega ikka mingit poppi lugu kasutada saa, kohe keeratakse video kinni. Autorid, esitajad, õiguste omajad tahavad iga piuksu eest raha saada kas otseselt või kaudselt.

Millised on piirangud selliste droonivideode tegemisel?

Pole mingeid erilisi piiranguid. Tuleb  drooni lennutamise reeglitest kinni pidada, muud midagi. Enamus poolsaart on kontrollalast väljas ja võib rahulikult 150 m kõrgusele tõusta. Aga tegelikkuses pole üle 50 m vaja kõrgemale tõusta, et hea nurga alt pilti saada.

Kas jääd vaid Viimsi poolsaarele või lähed ka valla saartele või kaugemalegi?

See idee tuli endalegi ootamatult ja ilmselt jääb see siia poolsaare piiridesse nii nagu ta on. Aga kui on järgijaid, siis andke tuld! Saared oleks ka ju lahe ülesse võtta. Nii pilt kui video väärtustuvad ajas ning kunagi ei tea, mida näiteks 25 aasta pärast neist videodest välja loetakse, mis siis  inimeste jaoks oluline on.

Sinu senistelt droonivideodelt on näha, et kallasraja läbimine on Viimsis siin-seal väga raske kui mitte võimatu. On sellel teemal tulnud elanikelt või ametnikelt ka tagasisidet?

Ei ole. Üldiselt ainuke kallasrada, mis mulle huvi pakuks jalutada, oleks Püünsist poolsaare tippu ja sealt siis Leppneeme sadamani. Tipp on äge ja seal on ka näha rajad, kus käiakse. Aga tavakodanik ei saa sinna, sest mingi valemiga on see tipu ots kinni kititud. Samas peab austama ka elanike tahtmist olla omaette, seda jääb ju meil järjest vähemaks. Eks see kittimine ole seadusepiiril tegutsemine. Aga pigem las olla kinni kui et sinna kogu Tallinna linn hakkab ekskursse tegema.

Tunnusfoto: drooni lennutava Aivar Merisalu autoportree.

Vaata droonivideosid:

Piirist Piirini – Viimsi vald. 1 osa “Miiduranna”

Piirist Piirini – Viimsi vald. 2 osa “Haabneeme”

Piirist Piirini – Viimsi vald. 3 osa “Pringi”

Piirist Piirini – Viimsi vald. 4 osa “Pringi-Püünsi”

 Piirist Piirini – Viimsi vald. 5 osa “Rohuneeme 1”

Viimsi Uudised

Jaga: