Ivo Rull „Populismi võidukäik“, 12. osa

Valimised hüüavad tulles ehk suuremad erakonnad juba haamerdavad oma loosungeid.

Kirjutasin käesoleva raamatu 7. peatükis, et õnnestunult sõnastatud valimisloosung on aidanud uusi erakondi Riigikokku ning tõstnud nii mõnegi parlamendipartei reitingut.

Sama võib väita ka vastupid – kui erakond peaks oma valimishüüatusega täielikult ebaõnnestuma (nt Res Publica 2004 eurovalimiste „Palju seksikaid mehi!“) või lihtsalt mittemidagiütlevalt sõnu kõlksutama, on edu raske loota.

Juba ammugi on valimiskommunikatsiooni uurijad ning praktikud jõudnud tõdemusele, et loosungi ideoloogiline suund on määrtletud sellest, kas selle sõnastab võimul või opositsioonis olev erakond. Need parteid, kes on parjasjagu võimul, ütlevad lähtuvalt hetke konjunktuurist mida iganes, aga öeldu on reeglina taandatav sõnumile EDASI! Ning need erakonnad, kes soovivad võimule saada, ütlevad tuhandetes erinevates sõnastustustes jällgi lõppkokkuvõttes vaid üht: MUUDAME! Puhtal kujul on mõlemad sõnumid olnud kasutusel USA-s presidendikandidaat Barack Obamal (2008 Change) ning president Barack Obamal (2012 Forward).

Seekordsetel parlamendivalimistel oma põhiloosungid välja öelnud juba kolm juhtivat erakonda. Neist fraasidest saab aimu, milliseid teemasid soovivad antud parteid muuta valimiste põhiküsimusteks ning kuidas nad positsioneerivad end meie tänase ühiskondliku seisundi suhtes.

  • Reformierakond: „Kindlates kätes Eesti“

Võimul olev ning stabiilselt ligi 30-protsendilist toetust omav peaministripartei läheb sellise loosungiga nö kindla peale. Ärevatel aegadel rõhutakse valijate soovile omada mingitki kindlust ja turvatunnet tuleviku suhtes. Reformierakond rõhutab antud loosungiga oma juhtivat rolli Ukraina sõja ajal nii siseriiklikult kui rahvusvahelisel tasandil julgeolekupoliitika kujundamisel. Kindlustunnet saab selle deviisi all pakkuda ka kõrge inflatsiooni ning koondamislainete tõttu majanduslikult keerulistesse oludesse kukkunutele. Lisaks rõhutab see loosung  võimupartei pikaajalist staaži erinevates valitsuskoalitsioonides. Et lähme nüüd kenasti meie juhtimisel edasi.

  • Keskerakond: „Julgelt inimese heaks!“

Pärast iseeneda valitsusest väljamanööverdamist on Keskerakonna toetus olnud langustrendis. Uuesti ree peale saamiseks tuleb nüüd kõvasti pingutada. Ilmselgelt on oodata üles seatud deviisist lähtuval nende poolt väga populistlikke algatusi. Juba on välja käidud 1000-eurone keskmise pensioni lubadus. Loomulikult peavad ka otsetoetused tõusma. Lisaks tasuta ühistranspordile hakatakse ilmselt lubama teisigi „tasuta lõunaid“. Ning julgus tähendab seejuures eeskätt seda, et keskerakondlased ei lase end häirida ei majandusteadlaste kriitikast ega antavate lubaduste realiseerimiseks puudu jäävast rahast. Vaja on iga hinna eest teha muudatusi! Ja need peavad algama valitsuskoalitsiooni muutmisest – ikka nii, et Keskerakond oleks jälle võimuliidus. Kuna traditsiooniliselt soovib Keskerakond saada ka venekeelsete valijate hääli, siis sõna Eesti nende loosungis ei leidu.

  • EKRE: „Päästame Eesti!“

Eesti on hädaorg, mille liberastid on Lääne mõttekaaslastele-soroslastele maha müünud. Nüüd on tagumine aeg haarata tõrvikud ning minna Toompea härradele kohta kätte näitama. Loosung lubab EKRE-lt, keda praegugi ei saa väljapeetuses süüdistada, eriti raju kampaaniat. Terav vastandumine nn süvariigile, lihtsameelsete manipuleerimine patsifistliku retoorikaga ning kindlasti ports populistlikke lubadusi, et päästa Eesti arengutest, millega on rahvast juba pikemat aega hirmutatud (immigratsioon, Euroopa Liidu ja NATOga tihe lõimumine, rahvusvahelistumine, vähemuste tegevus ja õiguses jpm).

Kuigi valimisloosungil on kampaanias oluline roll, siis ainuüksi loosungiga tulemust ära ei tee. Lisaks peavad olema erinevaid valijagruppe kõnetavad programmilised lubadused, usutavad ja usladusväärsed kandidaadid ning hulk raha nii nende lubaduste kui lubajate reklaamiks.

Nii Reformierakonna, Keskerakonna kui EKRE loosungid on kõik tugevad keskmikud – ei mingit ülemäärast sõnamängu või vaimukat välgatust, kuid oma stammvalijale oluline on öeldud.

Küsitluste järgi on tegemist kolme pikemat aega kõige suuremat toetust omava erakonnaga, kelle puhul Riigikokku pääsemine on praktiliselt garanteeritud. Hoopis tähenduslikum võib slogani valik olla järgnevale erakondade grupile (Eesti 200, Isamaa, sotsid), kellest mitte keegi ei saa täna päris kindel olla 5-protsendilise valimiskünnise ületamises järgmise aasta märtsi alguses. Ning hetkel 1-2-protsendlist toetust omavatel rohelistel ja Parempoolsetel pole tegelikult kaotada mitte midagi. Just nemad võiksid oma loosungitega ka riskida ja veidi üle võlli minnagi. Sest kui loosung läheb erineval moel käibesse, annab see tugevat hoogu künnise ületamiseks.

Tunnusfoto: pixabay.com

Järgmine osa Ivo Rulli e-raamatust „Populismi võidukäik“ ilmub laupäeval 3. detsembril.

Kui lugu meeldis, siis palun toeta sõltumatut kogukonnaportaali ning ANNETA.

Viimsi Uudised

 

 

 

Jaga: