Viimsi valla maksumaksjate raha eest välja antav Viimsi Teataja sisaldab märkimisväärses mahus võimulolijate promo ning varjatud reklaami.
Lisaks ei saa valla infolehest sageli üldse mitte midagi teada vallas toimuvatest kriitilistest aruteludest ning vallakodanike erinevatest vaadetest. Viimsi Teataja esindab vaid parasjagu vallas võimulolijate seisukohti ning teeb valdavalt seda võltsoptimislikus retoorikas. Mille kohta vallakodanik Rait Kuks on sotsiaalmeedias märkinud: „Viimsi Teataja – tundub järjest rohkem, et seda trükitakse Põhja-Koreas.”
Vallaleht tuleb vallaelanike postkasti justkui “tasuta”. Aga kas ikka on tasuta? Tegelikult tuleb Viimsi maksumaksjatel iga aasta anda oma tasukust ära anda ühtekokku üle 150 tuhande eurot, et see leht saaks kujundatud, trükitud ja neile kohale toimetatud. Suurusjärgus 100 tuhat eurot aastas tuleb meil maksta selles eest, et võimule ülikuulekad vallavalitsuse PR-töötajad selle lehe sisu kokku paneksid.
Eile teatasid Tallinnas uut võimuliitu moodustad refid, sotsid, isamaalsed ja 200-lised, et panevad linnameedia kinni ning säästavad sellega aastas miljoneid pealinna maksumaksjate raha.
Mis õigustuse leidavad nüüd ref Illar Lemetti, sots Antoon van Rens ja 200-line Atso Matsalu progagandalehes Viimsi Teataja viimsilastest maksumaksjate raha eest enda või oma erakonna tegemiste promomisele?!
Viimsi Teataja ei kõhkle tegemast teeneid “omadele”. 15. detsembril 2023 ilmus Viimsi Teataja 17. leheküljel, mille tunnuseks on märgitud “ettevõtlus”, Viimsi vallavolikogu liikme Anneli Laines-Enslingi (Eesti 200) pooleleheküljeline artikkel tema eraärist. Antud sisuturundusrtiklis kirjeldab volikogu liige oma kirjastusäri, selgitab pikalt ja põhjalikult pakutavate toodete eripära, tootmisprotsessi ja hinnastamispoliitikat. Sisuturundusartikli lõppu on lisatud ettevõtte veebilehe ja sotsiaalmeedia kontode aadressid ning artiklit illustreerib fotokollaaž seni tehtud toodetest. Ei Viimsi vallavalitsuses töötav lehe toimetetaja Jane Saks ega Anneli Laines-Ensling pole andnud jaatavat vastust avalikele küsimistele, kas sellise sisuturundartikli eest on tasutud. Seega on Viimsi maksumaksjate rahaga väljaantavas valla infolehes tehtud võimuliidu volikogu liikmele “kingitus”, mille rahaline ekvivalent on 634 eurot.
Seega on Viimsi maksumaksjate rahaga väljaantavas valla infolehes tehtud võimuliidu volikogu liikmele “kingitus”, mille rahaline ekvivalent on 634 eurot.
Mõõdutundetus mahus promob Viimsi Teataja Reformierakonna poolt siia vallavanemaks suunatud Illar Lemettit (Reformierakond), kes omab küll Viimsis sissekirjutust, aga reaalselt elab Raasiku vallas. Aastatel 2020 – 2021 talutas toonane valla PR-juht vallavanemat külast külla, et oleks ainest tekitada temast valimiseelne promolugude seeria. Nüüdne PR-juht võttis ette analoogsete lugude seeria tootmise vallavanemast ettevõtete külastamise formaadis ja samuti valimisteks varakult valmistumise tagamõttega. Näiteks poseerib vallavanem triiksärgis spaabasseini serval istudes. Noorematele meenutab see ehk Edgar Savisaare (Keskerakond) viimaseid aastaid Tallinna linnapeana. Vanematele tulevad vahest meelde koguni Leonid Brežnevi (Nõukogude Liidu Kommunistlik Partei) ajad.
Omapärase rekordi sooritas aga Viimsi Teataja 2019. aasta parlamendivalimiste eel, kui siis veel vallavanemaks olnud Siim Kallasest (Reformierakond) ilmus ühes lehenumbris koguni 7 fotot!
Meenutame veel, et 2018. aastal avaldas Riigikontroll auditi „Omavalitsuste teavitustegevus valdade ja linnade infolehtedes“. Selles auditis märgiti konkreetselt ära 2017. aasta kohalike valimiste eel toonase abivallavanem Jan Trei (Isamaa) kõlvatu tegevuse maksumaksja raha eest Viimsi Teatajas endale valimisreklaami tegemisel.
Omaette teema on Viimsi Teatajas toimiv tsensuur. Seda tehakse stiilis, millega ebasobivad lood jäetakse avaldamata põhjendustega, et nende “formaat” ei sobi või et avaldamiseks puudub lehes ruum.
Kokkuvõttes rõhutame taaskord, et Viimis Teataja võiks paberil ilmuda vaid ametlikku infot sisaldava infobülletäänina ning ilma võimuliidu esindajate halvasti varjatud reklaamita. Kord kuus, kolm korda väiksemas mahus ja tiraažis, neli korda vähem kulukana ning viis korda informatiivsemana.
Tunnuspilt: tehisintellekti visualiseering mullijutust (freepik.com).
Loe samal teemal:
“Vallavanem eitab tasumata sisuturundust Viimsi Teatajas”
“Vallavanem eitab enda promo Viimsi Teatajas”
“Vallavanem eitab tsensuuri Viimsi Teatajas”
“JUHTKIRI: Viimsi Teataja peamine formaat on propaganda”
“KÕVA SÕNA: Rait Kuks Viimsi Teatajast”
“Kristel Menning esitas Alar Mikule arupärimise tsensuuri kohta Viimsi Teatajas”
“JUHTKIRI: Viimsi Teataja teeb kõike seda, mida Riigikontroll taunib”
“JUHTKIRI: Viimsi Teataja senisel kujul ilmumine tuleks lõpetada”
“Kersti Kaljulaid: minu jaoks ei ole õigustust vallalehtede väljaandmisele”
“VANA HÕBE! Erik Gamzejev: munitsipaalmeediale ei ole õigustust”
Kui lugu meeldis, siis palun toeta sõltumatut kogukonnaportaali ning ANNETA.
Viimsi Uudised
Jaga: